Na zasněžených pláních se třpytí tisíce ledových krystalků. Při každém vydechnutí se do vzduchu uvolní obláček páry. Člověk neslyšně klouže světem ticha, postupně si nachází svůj správný rytmus a cítí, jak se jeho myšlenky zklidňují a projasňují jako průzračný zimní vzduch, který do sebe při pohybu zhluboka a stejnoměrně vdechuje.
Kolem dokola není nic jiného než zasněžené louky a stromy či majestátní panorama horských velikánů. Takový působivý obrázek se otevře běžkařům například na vysokohorských běžeckých tratích v Ramsau. Po nějaké tlačenici není ani stopy. Jen občas potká běžkař v sousední stopě stejně naladěného kolegu, kterému při míjení kývne v tichém vzájemném porozumění přátelsky na pozdrav ...
Běh na lyžích a bruslení
Teprve v zimě na sněhu přijde člověk na kloub tajemství běžek. Běh na lyžích je víc než jen sportovní disciplína, je to celá filozofie. Ten, kdo dá přednost běžecké stopě před sjezdovkou, rozhodne se také pro klid namísto shonu, pro jistou pohodu místo honby za rychlostí. Běh na lyžích přitom nemají v oblibě jen starší ročníky, na běžecké tratě se vydávají stále více také mladí lidé. A to především od chvíle, kdy byla objevena nová technika „bruslení" čili volný styl. Při této rychlejší formě chůze či běhu na lyžích se běžkař pohybuje podobně jako při rychlobruslení odrážením z obou lyží do stran. Ve většině běžkařských center jsou už dnes vybudovány speciální pásy na bruslení na běžkách, které vedou paralelně s běžeckou stopou, aby si tradiční běžkaři a dynamičtí „bruslaři" nepřekáželi vzájemně ve stopě.
Nabídka běžeckých tratí v Rakousku
To je všechno pěkné, ale kde se tedy běžkař může vydat na stopu? Stejně rozmanitá jako krajina v Rakousku je také rakouská nabídka běžeckých tratí. Od běžeckých stop pro rodiny s dětmi, které jsou snadné a pohodlné, až po velmi náročné varianty se stoupáním a sjezdy; od pohádkových běžeckých stop hlubokými zasněženými lesy, které zájemci najdou zvláště na rakouské straně Šumavy a v pohoří Bregenzerwald a vlastně všude v zemi tak bohaté na lesy, až po běžecké stopy ve vyšších polohách, kde si lyžaři užijí kromě sluníčka i nádherných výhledů na majestátní hory a ledovce.
Vysokohorské běžecké trati
Panoramatická běžecká trať v lyžařské oblasti Wechsel - Semmering je dlouhá 90 km, vede téměř v celé délce v nadmořské výšce kolem 1.000 metrů, a poskytuje tak výhledy na horský hřbet Wechsel, na Schneeberg, Rax a oblast Stuhleck. V lyžařském centru v údolí Gasteinertal Sportgastein je k dispozici vysokohorská běžecká trasa ve výšce 1.600 metrů nad mořem, na které jsou výborné sněhové podmínky zaručeny až dlouho do jara. A na vysokohorské běžecké trati v Ramsau si běžkaři užívají při pohybu také ohromující kulisu Dachsteinu - na běžkách si tu můžete div ne podávat ruce s nejvyššími vrcholy. Při běhu na lyžích lze dnes překonávat všechny hranice: v romantickém údolí Tannheimer Tal vede síť běžeckých stop až do sousedního německého regionu Allgäu a idylická běžecká trať kolem jezera Lago Pramollo v Korutanech probíhá zčásti na rakouském, zčásti na italském území.
Rakouská značka kvality běžeckých tratí
Stejně jako v mnoha jiných oblastech byla v Rakousku i pro nabídku běžeckých tratí zavedena speciální značka kvality, která hostům zaručuje optimální podmínky. Rakouská značka kvality běžeckých tratí zaručuje mimo jiné minimální délku sítě běžeckých stop 30 km, dobré sněhové podmínky v délce 80 dní, trvalou úpravu stop, minimálně jednu školu běhu na lyžích s půjčovnou sportovních potřeb a také dostatečné označení tratí, které na každých 1000 metrech udává délku v kilometrech, směr jízdy a stupeň obtížnosti.
Běh na lyžích pro děti
V nabídce běhu na lyžích se myslí také na děti. V Severském centru na Šumavě (Nordisches Zentrum im Böhmerwald) v Horním Rakousku jsou pro děti připraveny speciální hravé běžecké trati, které v dětech pěstují lásku k běžkám formou upravených malých skokanských můstků, zvlněné dráhy, probíhání brankou a dalšími veselými překážkami.