18.04.2018 | Vích Pavel
Elektronické dálniční známky a digitální úsekové mýto

V Rakousku lze od počátku roku 2018 využívat elektronické známky, přičemž papírové dálniční známky zůstávají jako alternativa i nadále v prodeji.

Elektronické známky jsou v podstatě registrací vozidla nebo motycyklu a úhrada poplatku za používání dálnic je realizována on-line prostřednictvím portálu https://shop.asfinag.at/cs/. E-známky mají roční, dvouměsíční a desetidenní platnost.

Je na Vašem rozhodnutí, zda použijete klasickou papírovou nebo moderní e-známku. E-známky, jak je Rakušané nazývají, zakoupíte ještě před cestou, nemusíte zastavovat na benzínce nebo mýtné stanici, odpadá placení na místě. Jejich platnost je shodná jako u nalepovacích známek. U 10denních a 2měsíčních známek můžete ještě před zahájením platnosti změnit dobu platnosti nebo poznávací značku. 

Ale má to jeden háček, v případě, že je nakupujete jako fyzická nepodnikající osoba, jejich platnost není možná dříve, než 18 dnů ode dne zakoupení. Proč tomu tak je?  Vychází to z nařízení, že v případě nákupu on-line má spotřebitel právo vrátit nakoupené zboží do 14 dnů od nákupu. Takže by mohlo nastat, že si zakoupíte 10ti denní známku, odjedete s ní Vaší cestu a pak ji ještě vrátíte. Proto se Rakušané rozhodli toto eliminovat odloženou dobou počátku platnosti.

Jiná situace však je, když E-známku nakupují podnikatelské subjekty. Na ně se ochranná doba nevztahuje a mají tak možnost zajistit platnost ihned od zakoupení. Proto se naše CK Mauthner s.r.o. rozhodla svým klientům nabídnout možnost nákupu této E-známky.

A jak ji teda získáte? Stačí nám zaslat identifikační údaje, RZ (SPZ) Vašeho vozidla, od kdy chcete, aby byla platnost a také, potvrzení o uhrazení. My Vám obratem e-mailem pošleme potvrzení, že můžete po jezdit po rakouských dálnicích.

Novinkou je také zavedení elektronické platby úsekového mýta. Toto je určitě užitečná funkce, mnoho z nás zažilo nekonečné fronty na mýtnicích. Proto pokud využijte úsekové e-známky, projedete mýtnou stanicí pohodlně a plynule, neboť vyhrazené pruhy jsou vybaveny kamerami, které přečtou Vaši registrační značku, automaticky otevřou závoru a umožní Vám průjezd mýtnicí. Tyto e-známky jsou pro jednu jízdu (směr tam), dvě jízdy (tam a zpět) nebo roční.

POZOR - mýtné pruhy GO! zcela vpravo jsou určeny pouze pro kamiony.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.