Vyberte si destinaci

Dolní Rakousko 1  ‒  Semmering 1

Oblast

Více než 4400 km značených vycházkových cest a cyklotras. Romantická městečka, vinohrady, řeky, jezera, golf, tenis, jízda na koni, aktivní a klidná dovolená.

Mostviertel

Mostviertel je líbezný a rozkošný kout Rakouska, jen se rozhlédněte kolem sebe. Kam oko dohlédne, se táhnou sady a s rozkvetlými stromy. Nedaleko břehů Dunaje se nachází klášter Ardagger, který je zdoben nejstarší figurální malbou na skle v celém Rakousku. Budete zde moci i ochutnat vynikající moštové šťávy z mnoha druhů ovoce. Na hoře Sonntagbergu, jejíž charakteristický vrchol se tyčí nad údolím Ybbsu, stojí již z dálky dobře viditelný známý poutní kostel.
Několik kilometrů dále na jih se skví architektonický klenot nevídané krásy, městečko Waidhofen an der Ybbs, které bylo centrem těžby železa a přispělo tak k hospodářskému rozkvětu této oblasti.
V nejzazším západním cípu Mostviertelu leží klášter Seitenstetten, který patřil mnišskému řádu benediktinů.
V městečku Haagu je na ploše rovných 33 ha umístěna zoologická zahrada s více než 80 exempláři domácích a exotických zvířat.
Hlavním cílem vašeho putování by mělo být údolíčko Mendlingtal, které se táhne na úpatí známé a oblíbené výletní hory Hochkaru. Tři horská jezírka s křišťálově čistou vodou na úpatí Ötscherského masivu jsou dominantou této oblasti. V nedalekém Gamingu je největší kartouza ve střední Evropě je již přes 650 let duchovním a hospodářským centrem alpské části Mostviertelu.V hlubinách Ötscherských příkopů najdou milovníci divokých i poklidných letních sportů ideální prostředí a skvělé podmínky pro canyoning. V mostviertelu se táhnou lyžařské oblasti od Lilienfeldu přes Mitterbach, Annaberg a Lackengof pod Ötscherem až po Göstling a Hochkar. Kombinujme wellness s akčními druhy sportů jako je paragliding, rafting, canyoning nebo lezení po ledopádech, poklidné výpravy na bezmála 60 perfektně značených turistických stezkách s razantními túrami na horských kolech.
V hlavním městě St. Pöltenu budete uneseni architektonickou krásou jeho barokních, secesních, ale i současných staveb.

Weinviertel

Pojmenování Weinviertel tento kraj dostal díky spraši ,což je křemencová hornina přivátá z tundrovitých krajů na jihu Dunaje, ve které se skvěle daří vinné révě. Zkrátka je zde nejvíce vinic, nejvíce vinařů a nejvíce vína z celého Rakouska. Malebné uličky lemují sklípky a lisovny. Kdo měl jednou možnost ochutnat víno v klasickém vinném sklípku ,ten se bude vždy vracet.
V okruhu Weinviertelu  ve skanzenu v Niedersulzu byla vybudována napodobenina vesniček z dob, kdy lidé žili v harmonické symbióze s přírodou a vedli prostý život sedláků. Vznikl zde největší skanzen v Dolním Rakousku. Hrabě z Weinviertelu nechal postavit fantastický hrad Kreuzenstein seskládaný z kousků, které posbíral v celé Evropě. Největší muzeum svého druhu v Evropě naleznete v Asparnu nad Zayaou ,je zde přes tisíc exponátů (nástroje, zbraně, špěrky). Obec Herrnbaumgarten postavila muzeum plné nesmyslných vynálezů a bláznivých nápadů. Ve Wilfersdorfu stojí rodový zámek lichtenštejnských knížat, která dnes vládnou ve Vaduzu. Dále po cestě budete míjet Zistersdorf, Poysdorf, Staatz a Laa. Tato trasa odpovídá hlavnímu centrálnímu úseku Vinné cesty dlouhé 800 km. V městečku Laa na Vás čekají termální lázně, kde je možné si dopřát zasloužený odpočinek. Retz je vinařském městečku s historickými stavbami. Hlavní atrakcí je 20 km dlouhý podzemní labyrint vinných sklípků.V západní části Weinviertelu byla před nedávnem odkryta největší ametystová žíla na světě. Dalším cílem by se měl stát památník Heldenberg, který byl postaven k uctění památky velkého polního maršála Radeckého z Radče, který je zde pochován. 1600 km dlouhá síť cyklostezek vede převážně po rovině bez velkých stoupání a zcela stranou jakéhokoli dopravního ruchu.

Weinviertel – kraj cyklistů a milovníků vína
Kraj Weinviertel nabízí krásnou a skvěle vybudovanou síť tras v délce neuvěřitelných 1600 km. Ať se točí a kroutí 13 okružních tras v délce mezi 35 a 75 km jak chtějí, vždy vás zavedou do vinného sklípku za bohem Dionýsem.

Donau Niederösterreich - Dunajská cyklotrasa

Usek Dunaje, který se vine Dolním Rakouskem měří 260 km a stejně dlouhá je i dolnorakouská část Dunajské cyklotrasy.

Údolí Dunaje mezi Ybbsem a Kremsem patří bezpochyby k nejkrásnějším říčním údolím v Evropě. Západní úsek se vine pod poutním kostelem Maria Teferlem, z jehož terasy se otevírá fantastický výhled až do nitra horského světa  kolem Ötscheru, Dürrensteinu a Hochkaru. Zde leží zámek Artstetten, kde zemřel rakouský následník trůnu arcivévoda František Ferdinand s chotí po atentátu roku 1914.V zámku Persenbeugu a Lubereggu se pořádá celá řada mimořádných výstav.
Budete projíždět romantickým Wachau, světovým kulturním dědictvím UNESCO.
V údolí Wachau truní klášter Melk, jenž je největším benediktinským klášterem v Evropě. Následující úsek je lemován terasovitými svahy porostlými vinicemi a ovocnými sady. Nacházejí se zde tradiční vinařská městečka jako je Wösendorf, Joching a Weissenkirchen. Na hradě v Dürnsteinu byl na místním hradě před více než 800 lety držen v zajetí anglický král Richard Lví srdce. Nad jižním břehem Dunaje se na 300 m vysokém ostrohu tyčí zřícenina hradu Aggsteinu. Na trase natrefíte na vybraná vína vyhlášená po celém světě.

V krajském městě Tulln stojí za to udělat si přestávku a navštívit nádhernou Dolnorakouskou zemskou zahrádkářskou výstavu Tullnské ZAHRADY nebo klášter Klosterneuburg se svým slavným Verdunským oltářem.

Dále na východě Dunaje nedaleko křižovatky Jantarové a Podunajské cesty Římané před 2000 lety vybudovali legionářský tábor Carnuntum, z něhož vyrostlo hlavní město římské provincie Horní Panónie. Dnes zde stojí archeologický park – zde si můžete prohlédnout dva římské amfiteátry, v elké lázně, chrám, dlážděné ulice s původní kanalizací a tzv. Pohanskou bránu. V muzeu Carnuntin můžete obdivovat umělecká díla a předměty denní potřeby objevené při vykopávkách. O několik kilometrů dále se nachází památník skladatelů Josepha Haydna a jeho bratra Michaela. Soukromou sbírku obrazů mistrů Rakouska si můžete prohlédnout na místním zámku, jehož majitelem je hrabě Harrach. V srdci měst Hainburgu a Brucku nad Leithou se rozprostírá Národní park Dunajské luhy. Barokní letohrádky prince Evžena Savojského v Schlosshofu a Niederweidnu stojí za návštěvu.

Wienerwald

Wienerwald, tedy Vídeňský les, je přírodní rezervace, porostlá z 52 procent smíšeným lesem. Zde jsou perfektně značené cesty a cestičky pro pěší turisty a cyklostezky, pro trekkinková i horská kola. Celková trasa pro pěší turistiku měří přes 6000 km a na cyklostezkách je možné najezdit 900 km. Vyrostly zde prvotřídní hotely, vybrané restaurace a několik golfových hřišť, která patří k nejkrásnějším v celé zemi.
Wienerwald je nádherné místo pro provozování různých druhů sportů. V blízkosti Zwentendorfu římský císař Marcus Aurelius nechal zřídit vojenský tábor pro své legie. Roku 1114 Leopold III. založil křesťanský klášter Klosterneuburg, k němuž se později přidružil klášter Heiligenkreuz, což je nejstarší klášter Rakouska.
Na severu vás uvítají Dunajské lužní lesy s bohatstvím své fauny a flory, v Hinterbrühlu zase obrovská jeskyně s tichým podzemním jezerem. Klášter Klosterneuburg se pyšní nejstaršími a největšími vinicemi z celého Rakouska.
26 km na jih od Vídně, leží lázeňské městečko Baden u Vídně. Je známé jako druhé hlavní město operety na světě, hned za Vídní. Nesmíme však zapomínat, že je bývalá rezidence Habsburků hlavně a především lázeňské město, které oplývá celou řadou léčivých pramenů. 14 horkých sírou nasycených termálních pramenů si razí 1 kilometr dlouhou cestu z hlubin země. Brány největšího a nejkrásnějšího kasina ve střední Evropě, jehož atmosféra podtrhuje okouzlující šarm města, jsou otevřené dokořán pro všechny ,co chtějí najít své ztracené štěstí.
Již více než 850 let je klášter Heiligenkreuz kolébkou vzdělanosti a kulturním centrem oblasti. O pár kilometrů dále na západ můžete navštívit Mayerling, smutné dějiště posledního aktu habsburského dramatu o následníka trůnu. Nechte se převézt v Hinterbrühlu převozníkem Cháronem přes romanticky osvětlené největší jeskynní jezero v Evropě. Ve Sparbachu se rozkládá nestarší přírodní park Rakouska s výběhy pro zvěř, malebnými rybníčky a hradními zříceninami. Jeden z nejvýstavnějších hradů je 800 let starý hrad Lichtenštejn u Maria Enzersdorfu. Hrad Franzensburg skrývá poklady v podobě vzácných uměleckých předmětů, které sem kolem roku 1800 nechal ze všech koutů země dopravit císař František I.
Jižně od Laxenburgu leží nejmoderněji ztvárněné dostihové závodiště Evropy.
Instituce vinných šenků – Heuriger je pro mnohé čistě kulturní záležitost, která patří k nejznámějším a nejoblíbenějším reáliím v Dolním Rakousku.

Waldviertel

Největší kouzlo Waldviertelu spočívá v jeho proměnlivosti a pestré nabídce aktiv. Pokud vystoupáte na kopec se zříceninou hradu Shauensteinu nad Kampským údolím, rozhlédnete se kolem sebe a neuvidíte ani živáčka. Na golfovém hřišti v Haugschladu si můžete odpálit u čtvrté jamky tak, aby míček nespadl do vody ,nýbrž přistál na zeleném ostrůvku. Přírodní rezervace Blockheide u Gmündu se pyšní poklady oplývající tento kout země. Zaplavat si je možné v přehradních jezerech na řece Kampu, údolí Dyje zas nabízí projížďky na kanoi. Hustá síť jezdeckých, turistických a cyklistických stezek spojuje přírodní a kulturní klenoty v celé oblasti. Dále v městečku Langenlois objevíte největší vinařskou obec v celém Rakousku. Střediskem této vinařské kultury s romantickými sklípky je LOISIUM. Pokud chcete navštívit benediktinský klášter Altenburg, což je barokní klenot Waldviertelu, navštivte dolní část Kampského údolí. Dva krásné hrady stojí v Rappottensteinu na horním toku Kampy. Nad říčním korytem Dyje na vás dýchne hluboký středověk, kde se k nebi tyčí zdejší hrad patřící k nejimpozantnějším v celé zemi. Jihozápadně od Zwettlu trůní na skále hrad Rappottenstein s mohutnými hradbami, za kterými se skrývá labyrint zdí, věží, dvorů a samozřejmě také hladomorna. Na severním okraji nedaleko městečka Gmündu budete mít možnost protáhnout údy v přírodním parku „Blockheide“. Nikde jinde nenajdete tolik viklanů, erozí zformovaných do bizarních tvarů, nebo věžovitých žulových monolitů. Ve Waldviertelu sedláci zásobují pohostinská zařízení těmi nejlepšími produkty a špičkový kuchaři z nich připravují ty nejvybranější lahůdky.

SLEVOVÉ KARTY DOLNÍ RAKOUSKO

Cykloturistika

Dolní Rakousko – kultura požitků

Mírně zvlněná krajina v oblasti Weinviertel severně od Vídně v Dolním Rakousku je ideálně stvořená k příjemným projížďkám na kole.

Nejsou tu žádná prudká stoupání, jen mírné kopečky, porostlé vinicemi a, kam až oko dohlédne, buď nedotčená příroda a kulturní památky, nebo chutné jídlo a lahodné víno.

Z nejhezčích cyklistických tras v regionu Weinviertel bylo sestaveno 13 tematických cyklostezek, které dostaly jména podle odrůd vína. Jmenují se proto „Veltlínské“ nebo „Ryzlink“ a probouzejí v nás chuť na výlety na kole i na dostatek přestávek, které lze využít k požitkům jiného druhu.

Dunajská cyklostezka (Donauradweg) je 258 km dlouhá a vede Dolním Rakouskem po břehu Dunaje. Trasa probíhá téměř nepřetržitě přímo podle řeky.

I milovníci horských kol si přijdou v Dolním Rakousku na své, a to v oblastech Mostviertel a Waldviertel a v alpském regionu na jihu Dolního Rakouska. Waldviertel je přitom největším regionem pro jízdu na horských kolech v Rakousku: na sportovce tu čekají jak fyzicky náročné, tak i lehké trasy.
 
Z Gmündu do Persenbeugu vede dálková trasa pro horská kola Žulová trasa (Granittrail) oblastí Waldviertel, dlouhá 150 km.


Podunajská cyklostezka
Délka:260 km
Celková délka Pasov-Budapešť:650 km

Charakteristika: Dunajská cyklotstezka je vhodná pro několikadenní cyklistickou dovolenou. Její terén je nenáročný, bez větších stoupání, vhodný i pro rodiny s malými dětmi. Náročnější terén lze očekávat u některých cyklostezek, které se napojují na Dunajskou cyklotrasu, jako je například cyklostezka k zámku Schallaburg. Mosty a přívozy usnadňují přejíždění z jednoho břehu na druhý.
-    trasy jsou vedeny převážně mimo silnice s dopravním provozem
-    jsou minimálně 2,5 m široké, což zajišťuje bezpečné předjíždění
-    povrch je z velké části asfaltový
-    jsou perfektně značené, snadná orientace je tak zaručena

Etapy:
* 1. etapa – Z Passau do Engelhartszellu
* 2. etapa – Z Hofkirchenu do Aschachu
* 3. etapa – Z Hartkirchenu do Linzu
* 4. etapa – Z Linzu do Pergu
* 5. etapa – Z Pegu do Greinu/St. Nikola
* 6. etapa – Z St.Martina do Schönbüshelu
* 7. etapa – Z Aggsbachu do GEdersdorfu
* 8. etapa – Z Traismaueru do Tullnu
* 9. etapa – Z Tulbingu do Weinu
* 10. etapa – Z Schwechatu do Trautsmannsdorfu
* 11. etapa – Z Orth/Donau do Bratislavy


Cyklostezka St. Pölten
St. Pölten, nejmladším z hlavních zemských měst Rakouska, vybudovalo v uplynulých letech rozsáhlou síť cyklostezek. Po atraktivních cyklistických stezkách navštívíte nejkrásnější památky kraje.
Síť cyklostezek: 140 km
Kamp / Dyje / Morava
Objevná cesta podél řek Kamp, Dyje, Morava.
Start: Krems
Cíl: Marchegg
Délka: 420 km

Cyklostezka okolo Neziderského jezera
Rovina kam oko dohlédne, minimální výškové rozdíly a 500 km nejlépe vybudovaných cyklostezek. Region Neziderského jezera patří k světovému dědictví UNESCO a nabízí příznivcům cyklistiky to pravé „eldorádo“.
Délka: cca 135 km

Nejkrásnější cyklostezka: údolím Traisental
Od roku 2007 se stala jednou z nejoblíbenějších v celém Mostviertelu. Její trasa měří 111 km, začíná v obci Traismauer na Dunaji a končí ve světově proslulém poutním městečku Mariazell. Cyklostezka spojuje St. Pölten, Lilienfeld a St. Aegyd am Neuwalde a vede od ovocných sadů až k horskému masivu Ötscheru. Zaoblené měkce se vlnící kopce kreslí své křivky na jih od Dunaje, nezkrotné horské velikány se vypínají na hranici se Štýrskem. Úsek z Traismaueru do Kenhofu má nenáročný terén, většinou rovinatý bez větších stoupání. Jede se převážně na štěrkových cestách nebo na malých okresních silnicích bez dopravního provozu.

Popis trasy:
Délka:111 km
Charakteristika:atraktivní, většinou snadná trasa, vyžadující středně dobrou fyzickou kondici. Rovinatý až kopcovitý terén, v některých případech kratší stoupání a sjíždění. Je vedena mimo silnice s dopravním provozem.

Cyklistika na Moštové cestě
„Moštovní baroni“ jsou specialisté v záležitostech udržování a rozvíjení mostviertelské moštové kultury. Je to sdružení, které podporuje cyklistiku na Moštové cestě. K novinkám patří tři mimořádně půvabné cyklostezky: okruh Prima-Pira (55 km), okruh Moštových baronů (67 km) a okruh Moštová cesta (110 km). Cyklostezky jsou převážně asfaltové a vedou po málo frekventovaných postranních silnicích a cestách. Jsou lemovány mohutnými hrušněmi, v jejichž stínu se krásně odpočívá, a mnoha vynikajícími gastronomickými zařízeními.

Popis trasy:
Délka: celkem 232 km
Prima-Pira-tour:55 km
Mostbaron-Radtour:67 km
Moststraßen-Radtour:110 km
Charakteristika: trasy vedou zvlněnou krajinou po převážně asfaltovaných silnicích a cestách s minimálním provozem. Scenérii krajiny určují do velké míry mohutné krásné hrušně.

Nejkrásnější pamětihodnosti v Mostviertelu
* Moštová cesta – přes 200 km dlouhá tématická stezka za pamětihodnostmi a kulinářskými požitky
* Hagg: zoologická zahrada Haag, celoročně otevřena
* Gaming: kartouza, kovářské muzeum, přírodní park Ötscher-Tormäuer, historická železnice Ötscherlandský expres

Nejkrásnější pamětihodnosti ve Weinviertelu
* Vinná cesta Weinviertelem – 400 km dlouhá trasa pro požitkáře a labužníky vede největší vinařskou oblastí Rakouska, např. do MAissau, Retzu, Mailbergu, Falkensteinu a Poysdorfu
* Retz: 20 km dlouhý podzemní labyrint vinných sklípků, prohlídky s průvodcem, www.erlebniskeller.at; větrný mlýn
* Laa an der Thaya: Termální lázně Laa
* Maissau: Ametystový svět v Maissau, naleziště ametystu

Nejkrásnější cyklostezka ve Weinerwald: Triesting-Gölsental
60 km dlouhá cyklostezka Triesting-Gölsental je jakýmsi spojovacím článkem mezi cyklostezkou, která vede Oblastí termálních pramenů a cyklostezkou údolím Traisental. Cyklisté se vydají na cestu na jihu Wienerwaldu u obce Leobersdorf a budou pokračovat převážně po rovině kolem městeček Hirtenbergu, Berndorfu a Pottensteinu, stále provázeni příjemným šploucháním vody v řece. Půvabná městečka Weissenbach, Altenmarkt, Kaumberg, Hainfeld a St. Veit na řece Gölsen jsou vítanými místy, kde je možné si udělat přestávku a řádně se posilnit na další cestu. Poté se pokračuje až do Traisenu, kde se napojíte na cyklostezku údolím Traisental.

Nejkrásnější cyklostezka Waldviertel: Kampa-Dyje-Morava
Řeky Kampa, Dyje a Morava patří k nejkrásnějším v celém Rakousku. Trasa měří 420 km podél hranice s Českou republikou. Vede místy Waldviertelu a Weinviertelu ,Vídně. Leží mimo silnice s dopravním provozem a mimo centra masového cestovního ruchu. Jednotlivé etapy v délce mezi 30 a 55 kilometry je možné libovolně kombinovat. Orientace je velmi snadná díky cyklistickému průvodci. Gastronomická a ubytovací zařízení se specializují na cyklistickou klientelu.
Nejprve pojedete klidným tempem podél toku Kampy, dále se přidají kopcovité úseky. Ve Waldviertelu jsou cesty a sinice asfaltové, ve Weinviertelu pojedete také po štěrkových cestách, kde je 13 okruhů, pojmenovaných podle odrůd vína.
Ke zvláštnostem Waldvietelu patří i možnost kombinovat jízdu na kole s cestováním vlakem. Další výlety je možné spojit s jízdou Reblauským expresem, železnicí Kampským údolím nebo Wachauskou železnicí.

Návrh etap:

Etapa Kamptal
Krems – Gars/Kamp – Horn, délka 54 km
Etapa hrady a zámky ve Waldviertelu
Waidhofen/Thaya – Raabs, délka 50 km
Etapa Národní park Podyjí
Raabs – Riegersburg – Retz, délka 55 km
Etapa kolem/do uliček s vinnými sklípky
Retz – Haugsdorf – Laa/Thaya, délka 50 km
Etapa Weinviertel
Laa/Thaya – Hohenau, délka 65 km
Etapa Hohenau – Dürnkrut – Marchegg
Délka 62 km
Ostatní informace

Nejkrásnější pamětihodnosti v dolnorakouské Dunajské oblasti:
Celkem nabízí 41 výletních cílů – hrady, zámky, kláštery, národní parky, přírodní rezervace, zábavní parky, lanovky, plavby lodí, muzea, výstavy ………

* Melk : klášter Melk, květen-září, denně 9-17,30 h, duben a říjen denně 9-16,30 h, prohlídky s průvodcem denně v 10, 11, 12, 13, 14, 15 h, listopad-březen jen s průvodcem, denně 11, 14 h
* Římská vinná cesta Carnuntum – vinařskou oblastí Carnuntumem do vinařských městeček jako jsou Göttlesbrunn, Höflein a Prellenkirchen,
* Göttweig, klášter Göttweig, od konce března do poloviny listopadu, denně 10-18 h (červen-září 9-18 h), prohlídky s průvodcem denně v 11 a 15 h,
 
Nejkrásnější pamětihodnosti ve Wienerwaldu

* Baden u Vídně: lázeňské město s veškerými lázeňskými zařízeními, kasino
* Hinterbrühl, jeskyně Hinterbrühl, bývalý důl s největším podzemním jezerem v Evropě
* Vinná cesta oblastí termálních pramenů: trasa pro požitkáře do známých vinařských městeček a obcí s mnoha vinnými šenky, např. do Perchtoldsdorfu, Guntramsdorfu, Gumpoldskirchenu, Traiskirchenu, Tattendorfu, Badenu nebo Bad Vöslau

Nejkrásnější pamětihodnosti ve Waldviertelu

* Zvettl: klášter Zvettl, kašna výtvarníka a architekta Hundertwassera v centru města
* Hardegg: Národní park Podyjí, okružní trasy, putování parkem s průvodcem
* Langenlois: LOISIUM (Svět vína)
* Vinná cesta v Kampském údolí: vinařskou oblastí v údolí řeky Kampy k vinařským městečkům jako jsou Langenlois, Schönberg a Straß
Sporthotel Semmering***

Sporthotel Semmering***

Vlastní
25.06. - 27.06.2023 (2 noci)

Od 3 830 Kč za osobu


Jufa Hotel Annaberg-Bergerlebnis-Resort *** Superior

Jufa Hotel Annaberg-Bergerlebnis-Resort *** Superior

Vlastní
08.06. - 11.06.2023 (3 noci)

Od 6 070 Kč za osobu


Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.