Oblast

Hlavní město Rakouska, Vídeň je jako delikatesa zabalená v několika obalech, je třeba ji pomalu rozbalovat, objevovat, vychutnávat. Vídeň je městem snů, nostalgie i dynamiky nové doby. Mnohotvárnosti stylů, které se střídaly spolu s historickými epochami, dávají městu jedinečnou atmosféru. Gotika, baroko, klasicismus, rokoko, secese, moderna, vše se vzácně spojuje do přítomnosti. Minulost zde má budoucnost a historie se stala současností.

Vídeň je hlavní město Rakouska, současně také statutární město a zároveň od 1. ledna 1922 jedna z jeho spolkových zemí, zcela obklopená územím spolkové země Dolní Rakousko. Leží na řece Dunaj a se svými 1,7 miliony obyvatel je největším rakouským městem a současně nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Vídeň se vyznačuje bohatou hudební tradicí, jejíž vrchol se datuje na přelom 18. a 19. století, kdy v městě tvořili Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Ludwig van Beethoven, později se proslavili Franz Schubert, Franz Liszt, Johannes Brahms, Johann Strauss starší a Johann Strauss mladší. Vídeňští filharmonici patří mezi nejznámější orchestrální tělesa vůbec.
Státní opera je zaměřena na uvádení klasických děl, Volksoper nabízí širší repertoár zahrnující operetu, klasický muzikál i operu. Jako třetí operní scéna slouží od roku 2006 Theater an der Wien, kde byla v premiéře uvedena Beethovenova opera Fidelio.

Vídeň je charakterická specifickou kuchyní vzniklou v dobách mnohonárodnostní monarchie, kdy každá z národnostích menšin rozšířila zdejší jidelníček. Z Maďarska byl v upravené podobě přejat guláš, z českého prostředí, které mělo největší vliv, pocházejí štrůdl, koláče, buchty, palačinky a knedlíky. Mezi typické pokrmy patří i vídeňský řízek. Stánky na ulicích nabízejí velký výběr párků a klobás, v poslední době obohatili Vídeň Turci a Bosňáci rychlým občerstvením tureckého a arabského typu (kebab, burek, falafel).
Typický je také výskyt tržnic v ulicích i na náměstích, specializovaných zejména na prodej ovoce a zeleniny. Oblíbené jsou i bleší trhy. Zejména na turisty se zaměřuje trh Naschmarkt. Hlavní obchodní třídou je Mariahilferstraße.

Turistické informace

Více než 4400 km značených vycházkových cest a cyklotras. Romantická městečka, vinohrady, řeky, jezera, golf, tenis, jízda na koni, aktivní a klidná dovolená.

VÍDEŇSKÁ KARTA


Zámek Schönbrunn - Barokní zámek Schönbrunn sloužil dříve jako letní císařské sídlo pro Marii Terezii či Františka Josefa I. a dodnes připomíná velikost jejich říše a moci. Jde o nejnavštěvovanější pamětihodnost města, která je povinností pro každého návštěvníka Vídně podobně jako Eiffelovka v Paříži nebo Vatikán v Římě. Nejjednoduší cesta k branám Schonbrunnu je zelenou linkou metra U4 na zastávku Schonbrunn. Celý komplex je obrovský a kromě samotného zámku a rozlehlého přilehlého parku sestává ze zoologické zahrady (Tiergarten), Muzea kočárů (Wagenburg muzeum), skleníků Palmenhaus a Wustenhaus a altánu Gloriette.

Hofburg - Palác, který je někdejším sídlem císařůj, je dnes místem, kde má svou kancelář rakouský prezident, a především místem lákajícím k prohlídce všechny návštěvníky Vídně. V současné době se v Hofburgu kromě prezidentských kanceláří nachází řada turistických lákadel. Patří mezi ně především Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, Španělská dvorní jezdecká škola, Rakouská národní knihovna, Muzeum Efezu, Přilehlé zahrady Volksgarten, Burggarten s Domem motýlů.

Katedrála ,,Dóm Svatého Štěpána“ - Dóm Svatého Štěpána se tyčí na nevelkém náměstí Stephansplatz v samém srdci Vídně. Byl postaven v gotickém stylu a jeho nejvyšším bodem je jižní věž vysoká úctyhodných 137 metrů. Severní věž nebyla nikdy kompletně dostavěna, měří jen 68 metrů a ukrývá "Pummerin" - největší ze všech 23 zvonů umístěných v katedrále. Jižní věž slouží také jako rozhledna, odkud je přehled o dění v okolí dómu i městě kolem. V podzemí svatostánku se nachází katakomby s některými méně významnými členy rodu Habsburků a biskupskou hrobkou.

Vídeňská opera- Opera ve Vídni je díky své minulosti ve světě klasické hudby uznávanou veličinou. Vždyť které jiné město než právě Vídeň se může pochlubit takovým zástupem skladatelů a umělců, kteří se stali světoznámými a k Vídni patří. Richard Strauss, Herbert von Karajan, Igor Strawinsky a mnoho dalších - ti všichni zdejší operu proslavili jako její hudební ředitelé. Z dalších není ani třeba jmenovat fenomenálního Wolfganga Amadea Mozarta, který měl jako rodilý Rakušan k Vídni také vřelý vztah. Právě on operu otevíral roku 1868 svým Donem Giovannim. Vrcholem sezóny je každý rok tradiční Ples v opeře (Opernball), který je zároveň i jednou z největších kulturních událostí v celé zemi.


Hundertwasserhaus - Budovy rakouského eko-architekta Friedensreicha Hundertwassera lákají do Vídně nejen turisty zajímající se o moderní stavitelství. Výstřední nápady tohoto umělce osloví i mnoho laiků. V metropoli je možno vidět celkem 4 budovy postavené podle jeho návrhů. Asi nejznámější z nich je Hundertwasserhaus. Nachází se na rohu ulic Löwengasse a Kegelgasse.
Hundertwasserhaus byl původně koncipován jako apartmánový dům pro sociálně slabší vrstvu obyvatel. Nakonec se však po svém dokončení v roce 1985 stal především atrakcí pro turisty a je považován za Hundertwasserovo vrcholné dílo. Je odrazem renesančně smýšlejícího umělce, který do stavby vtiskl svůj osobní vzkaz budoucím generacím. Hunderwasser nesnášel rovné linie a dokonce označil rovnou čáru za bezbožnou, jež se v přírodě nevyskytuje. Fasáda domu hraje všemi barvami. Na její výzdobu byly použity i barevné keramické kachle vytvářející různé mozaiky. Také každé okno má jiný rozměr a tvar. Dům obrůstají stromy a popínavé rostliny, zeleň je umístěna i ve vnitřních prostorách a na střeše. Zejména na podzim pak sluncem zbarvené listy dotvářejí již tak dostatečně pestrou fasádu domu. Prohlédnou si ho však můžete jen zvenčí – dovnitř se dostanou pouze nájemníci.

Zábavní park Prater - Jedním z nejproslulejších míst ve Vídni je bezprostředně i zábavní park. Nachází se ve stejnojmenném parku, který v druhé polovině 18. století založil Josef II. První atrakce však byly postaveny až o století později. Celý park je jakýsi labyrint, který nabízí až 250 různých stanovišť. Pro méně odvážné je tu mnoho klasických atrakcích, které známe např. z domácí Matějské pouti. Kasina, střelnice, řetízkové kolotoče, autíčka, menší autodráhy pro děti, různé druhy houpaček, strašidelné domy či vození na ponících. Avšak pro otrlejší je zde velký výběr nejrůznějších spíše děsivých atrakcí, které návštěvníkům přináší opravdový adrenalinový zážitek. Až se někdy člověk diví, za co vše lidé platí. Můžete sebou nechat házet na speciálních otáčidlech, vyzkoušet si megaskluzavky, nechat se vystřelit osmdesátikilometrovou rychlostí nahoru a nazpět po hlavě dolu, protočit své tělo gravitací, nechat si přitom smáčet vlasy, zkusit volný pád či neuvěřitelnou rychlost moderních autodráh.
Hlavním symbolem zábavního centra, ale i celé Vídně, je Obří kolo (Riesenrad). To bylo postaveno v roce 1897 na počest Františka Josefa, ale již také opravováno po poválečných poškozeních. Kolo dominuje svými neuvěřitelnými 61 metry a 15 kabinkami, které nabízejí unikátní výhled na celou Vídeň. Jeho velmi pomalé otáčení poskytuje opravdu dlouhý zážitek. Lístek se pohybuje od 3,50 € pro děti až po 8,50 € pro dospělé. Jízda na kole nabízí výhled na celou Vídeň a kromě klasické projížďky je také možné si pronajmout kabinu, speciálně zařízenou pro romantickou večeři.

Už jste někdy na vlastní kůži zažili, jak to vypadalo na audienci u císařovny Sisi? Nebo jaké by bylo dirigovat s Johannem Straussem valčík „Na krásném modrém Dunaji"? To všechno a mnohem víc můžete zažít při návštěvě vídeňské pobočky legendárního londýnského muzea Madame Tussauds!
Madame Tussauds Vídeň: Zde můžete hvězdy zažít na vlastní kůži!

Dobrou zábavu a množství vzrušujících zážitků nabízí světoznámý kabinet voskových figurín Madame Tussauds ve vídeňském Prátru. Celkem 67 voskových figurín přináší návštěvníkům okouzlující i překvapivé pohledy do světa celebrit.

Na celkové ploše asi 2.000 m2 se dozví zajímavé podrobnosti ze světa současných i minulých osobností filmu, televize, kultury, sportu, politiky a hudby, ze světa krásy a bohatství. O vytvoření náležité atmosféry se postarají interaktivní kulisy, které poznenáhlu vtahují návštěvníky do děje a umožní jim vypravit se do světa jejich idolů.

Můžete zde zažít, jak to vypadalo na audienci u císařovny Alžběty, zvané „Sisi“, dirigovat spolu s Johannem Straussem valčík „Na krásném modrém Dunaji“, posnídat s Audrey Hepburnovou nebo se ocitnout na jevišti spolu s Lady Gaga – každý si zde určitě najde svůj osobní voskový idol a může obdivovat jeho až neuvěřitelnou podobu se skutečnou osobou.

Vytvoření dvojnice či dvojníka z vosku trvá od čtyř měsíců až po půl roku a je výsledkem práce 20členného sochařského týmu. Samotné vplétání vlasů trvá čtyři týdny a týden zabere vytváření chrupu – každý sebemenší detail je nutno pečlivě naplánovat, aby voskový model co nejvíce odpovídal své skutečné prominentní předloze.
Všechny práce probíhají v londýnském studiu, kde má Madame Tussauds své vyhlášené hlavní sídlo.

Jako další se do vídeňského Prátru přestěhuje figurína zpěvačky a kultovní ikony Katy Perry, která se tak dostane do společnosti 28 rakouských a 39 mezinárodních hvězd.

Cykloturistika

Podunajská cyklostezka
Horní rakousko / Dolní rakousko / Vídeň
Stezka podél „proudu Nibelungů“ vede po rovných cestách s řídkým provozem malebnou krajinou s řadou jedinečných kulturních památek. Není divu, že patří k nejoblíbenějším cyklistickým stezkám ve střední Evropě.
Start: Pasov/Schärding
Cíl: Vídeň/Bratislava
Délka: 325 km (434 km)

Cyklostezka St. Pölten
St. Pölten, nejmladším z hlavních zemských měst Rakouska, vybudovalo v uplynulých letech rozsáhlou síť cyklostezek. Po atraktivních cyklistických stezkách navštívíte nejkrásnější památky kraje.
Síť cyklostezek: 140 km
Kamp / Dyje / Morava

Objevná cesta podél řek Kamp, Dyje, Morava.
Start: Krems
Cíl: Marchegg
Délka: 420 km

Cyklostezka okolo Neziderského jezera
Rovina kam oko dohlédne, minimální výškové rozdíly a 500 km nejlépe vybudovaných cyklostezek. Region Neziderského jezera patří k světovému dědictví UNESCO a nabízí příznivcům cyklistiky to pravé „eldorádo“.
Délka: cca 135 km

Cyklostezka po stopách císařů
Horní Rakousko / Dolní Rakousko / Vídeň
Vídeň město na Dunaji a na Podunajské cyklostezce. Po této stezce sem ročně dorazí tisíce cyklistických nadšenců, kteří využijí možnosti navštívit na kole turistické památky Vídně.
Síť cyklostezek: 900 km

Vídeň: S bruslemi můžete všude
Chystáte se do Vídně? Pak si určitě přibalte brusle. Za prozkoumání stojí zejména uměle vytvořený Dunajský ostrov, ležící téměř v centru města. Tato oáza nabízí hustou síť cyklostezek s výborným asfaltem, kde se dá najet až 21 km. A když vám dojdou síly, tak se prostě zhroutíte do trávníku, zajdete do hospůdky nebo se vydáte na koupaliště s pláží. Místní jí říkají s narážkou na slavnou Copacabanu Copa Cargana, tady si můžete brusle i půjčit.
Brusle si můžete nazout i v Prateru na Hauptalee, kde mají 4 km asfaltované cesty. Není zcela hladká, ale bruslit se tu dá slušně. Navečer je celá trasa osvětlená.
A pokud by to někomu nestačilo, lze pokračovat do centra Vídně. Využít můžete pruhy pro kola, na bruslaře jsou tu zvyklí. Nejlépe si však Vídeň na bruslích vychutnáte v pátek večer, kdy se v centru koná sportovní in-line party bez aut. Trasa mívá i 20 km. Vyjíždí se z Heldenplatzu od Hofburgu, sraz je mezi 20. a 21. Hodinou. Akce se koná každý pátek mimo 22. června až do 28. září.

Webkamery

Ostatní informace

Rok 2012 - rok Sisi. Císařovna slaví.
Vídeň bude tento rok žít oslavami. Legendární císařovna Alžběta zámá pod přezdívkou Sisi by 24. prosince oslavila 175 let. Na jubilejní rok se řádně připravilo samozřejmě i Muzeum císařovny Sisi, jež je tajemným kouzlem této jedinečné ženy prodchnuto asi nejvíce, nikde jinde není mýtus Sisi tak všudypřítomný jako zde. Císařská apartmá se v letošním roce věnují dvěma hlavním tematickým celkům: rodu Wittelsbachů, ze kterého Sisi pocházela (od dubna), a císařovniným čtyřem dětem (od září). Na počest výročí bude nově zpřístupněna opravená Alžbětina koupelna, k vidění budou také zrestaurovaná dvě slavná plátna France Xavera Winterhaltera znázorňující císařovnu a císaře. Pokud se rozhodnete vydat se Vídní po stopách Sisi, pak si rozhodně pořiďte vstupenku Sisi Ticket, s níž ušetříte peníze i čas.

Dvorní depozitář
Od 26. září do 27. ledna se zde pořádá jubilení výstava Sisi na Korfu -císařovna a Achileon.
- expozice zavede návštěvníky na  cestu do zajímavých míst, nahody vzdálených strnulé dvorské etiketě.

Schönbrunn
I na zámku Schoenbrunn se vše točí kolem slavného císařského páru.
- Byt císaře Frantika Josefa a císařovny Alžběty umožňuje nahednout do jejich soukromého života.

Novinka pro pořadatele zájezdů a individuální návštěvníky Vídně

Objednejte si vstupenky do Schönbrunnu, Hofburgu (Císařské apartmá, Sisi muzeum, Silver Collection) a Kolekce nábytku cestou autorizovaného zástupce Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. v ČR.
Výhody: * ušetříte čas čekáním ve frontě u pokladny * žádné čekací lhůty před vstupem do výstavních prostor * bez rezervačního či jiného poplatku
Nic nenalezeno
Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.