LIECHTENSTEINKLAMM

Máme pro Vás další tip na výlet! Už jste někdy slyšeli o skalní soutěsce Liechtensteinklamm, která se nachází v Rakousku, ve spolkové zemi Salzbursko, nedaleko města Sankt Johann im Pongau?

Jedná se o nejdelší (4 km), nejužší a nejhlubší (300 m) skalní soutěsku v Alpách. Pro návštěvníky je zpřístupněna soutěska v délce 1,5 km, kterou projdete přibližne za 1,5 hodiny. Ročně ji navštíví přes 100 tisíc návštěvníků. Zpřístupněná je pouze v letním období. 

zdroj foto: liechtensteinklamm.at

Soutěska Liechtensteinklamm je pojmenovaná po knížeti Johannu II. z Lichtensteina, jež umožnil, aby mohlo být dokončeno zpřístupnění do soutěsky (1876). Roku 1875 totiž začalo pracovat několik členů Alpského spolku z Pongau na zpřístupnění, ale v průběhu jim došli na stavbu peníze. Nebýt laskavosti knížete, přístup do soutěsky by asi nebyl možné dokončit.

zdroj foto: Jan Polák, horyinfo.cz

Soutěsku můžete projít po dřevěných chodníčcích, díky nimž se dostanete i na místa, kam by jste se normálně sami nedostali. Z chodníků se můžete dívat na řeku Grossarler Ache, která soutěskou protéká. Vidět také můžete spoustu skalních útvarů, které zde vznikly díky působení vody či mechem obrostlé kameny, kde uvidíte snad všechny odstíny zelené. Rokle je tak hluboká, že z nebe jsou vidět opravdu jen malé kousíčky. Na konci soutěsky na Vás čeká vodopád – Nevěstin závoj! Zde se můžete kochat pohledem na duhu, kterou zde zahlédnete díky poledním paprskům dopadajícím na vodopád. Určitě si odsud odnesete nezapomenutelný zážitek.

zdroj foto: liechtensteinklamm.at

O svou bezpečnost se tu rozhodně bát nemusíte, jelikož každoročně soutěska projde statickou kontrolou a dohlíží na ní geologové.

TIP:

Soutěsku je nejlepší navštívit brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy se ukazuje v celé své kráse. V závislosti na ročním období je doporučeno vzít si pevnou obuv a teplé oblečení!

Není vhodné pro:

Díky tomu, že v soutěsce jsou úzké uličky a mosty, není cesta vhodná pro kočárky a invalidní vozíky.

Otevírací doba:

od začátku května do konce září – denně od 8:00 – 18:00
                                                  říjen – denně od 9:00 – 16:00

Vstup:

Dospělí – 5,50 EUR
Děti (do 18 let) – 3,50 EUR
Děti (pod 6 let) – ZDARMA

Jako spoustu jiných míst má i tato skalní soutěska svou pověst:

Pověst vypráví o kováři z Oberarlu v Plankenau, který uzavřel dohodu s ďáblem. Kovář ďáblovi slíbil svou krásnou dceru za to, že mu do následujícího dne, do kohoutího zakokrhání, přenese léčivé prameny z Dachsteinského údolí k jeho stavení. O této dohodě se ale náhodou dozvěděla kovářova žena, která chtěla uchránit svou dceru před hrozivým rozhodnutím muže a ďábla a tak se rozhodla jejich plány překazit. Popadla kohouta a ponořila mu hlavu do vody, aby začal kokrhat. A tak se také stalo. Kohout kokrhal tak nahlas, že ho bylo slyšet po celém okolí. V tu chvíli se vracel ďábel s léčivými prameny. Když slyšel kohoutovo kokrhání, byl tak hrozně naštvaný, že svou práci nestihl dokončit a přišel tak o dceru kovářovu, že s prameny naštvaně mrsknou do hluboké soutěsky, která byla přímo pod ním, aby je už nikdo nikdy nenašel.

zdroj foto: Jan Polák, horyinfo.cz

zdroj text: liechtensteinklamm.at, salzburg.info, bad-gastein.cz

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.