Nedotčený kus přírody ve Štýrsku

National Park Gesäuse, který leží mezi Admontem a starým hornickým městem Hieflau, je nejmladší národní park v Rakousku - oficiálně byl založen až v roce 2002. Tento park najdete v pohoří Gesäuse, které je součástí Ennstalských Alp.

foto:nationalpark.co.at

S rozlohou 11 054 hektarů je považován za třetí největší NP, většině území dominuje přírodní krajina, menší část tvoří ochranné pásmo s kultivovanou krajinou. 

mapa: wikipedia.de

Zdejší divoká příroda Vás nadchne po celý rok. Název parku je odvozen od německého „sausen", což v překladu znamená "šumět, hučet". A opravdu! Čekají na vás zde šumící horské bystřiny, strmé vápencové vrcholky, husté lesy a pastviny nebo horské chaty s ohromujícím výhledem.

Nejvyšším místem NP je hora Hochtor, která dosahuje 2 370 metrů. 

foto: wikipedia.de/HerziPinki

Soutěskou mezi skalami protéká křišťálově čistá řeka Enns (česky Enže). 

foto: gesaeuse.at

Zážitky po celý rok

V letních měsících se zde nabízí spousta aktivit. Z vodních sportů si můžete užít adrenalin během sjezdu řeky Enns na raftu nebo kanoi. Pokud se do podobného zážitku nechcete pouštět sami, můžete využít nabídky místních koncesovaných agentur, které nabízejí profesiální raftingové túry. 

V Národním parku neleznete také vyznačené cyklostezky různých stupňů obtížnosti. Enžská cyklostezka R7, která vede z části po hlavní silnici, Vás provede po celém pohoří Gesause. Pokud sebou nemáte horské kolo, můžete si jej na vybraných místech zapůjčit.

Většina turistických trase vede přes lesy a louky až k vysokým vrcholům hor. Během pěších túr zde můžete potkat skoro 100 druhů ptáků, sviště, kamzíky, srnce, jeleny a v létě obdivovat skoro 50 druhů orchidejí. Odpočinout si a nabrat síly na další kilometry můžete na některé ze zdejších salaší.

foto: gesaeuse.at

Les Lettmair Au společně se stezkou Leierwieg je přizpůsoben také pohybu na invalidním vozíku. V létě jsou v místním zážitkovém centru Vrbový dóm k dispozici pohonné jednotky, které se dají zapůjčit.

zdroj:bergfex.at

Také v zimě se můžete kochat zdejší přírodou. Po vyznačených trasách se můžete vydat na pouť na sněžnicích nebo zdolávat vrcholky hor na lyžích. 

foto: gesaeuse.at

Výlet do Národního parku Gesäuse ocení především milovníci turistiky a přírody,rodiny s dětmi a všichni ti, kteří si chtějí odpočinout od rušných turistických oblastí a starostí běžných dní. Na krásy místní přírody se můžete podívat zde.

Fotogalerie

zdroj fotografií: nationalpark.co.at, gesaeuse.at, bergfex.at

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.