Hlavní město Rakouska, Vídeň je jako delikatesa zabalená v několika obalech, je třeba ji pomalu rozbalovat, objevovat, vychutnávat. Vídeň je městem snů, nostalgie i dynamiky nové doby. Mnohotvárnosti stylů, které se střídaly spolu s historickými epochami, dávají městu jedinečnou atmosféru. Gotika, baroko, klasicismus, rokoko, secese, moderna, vše se vzácně spojuje do přítomnosti. Minulost zde má budoucnost a historie se stala současností.
Vídeň je hlavní město Rakouska, současně také statutární město a zároveň od 1. ledna 1922 jedna z jeho spolkových zemí, zcela obklopená územím spolkové země Dolní Rakousko. Leží na řece Dunaj a se svými 1,7 miliony obyvatel je největším rakouským městem a současně nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Vídeň se vyznačuje bohatou hudební tradicí, jejíž vrchol se datuje na přelom 18. a 19. století, kdy v městě tvořili Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Ludwig van Beethoven, později se proslavili Franz Schubert, Franz Liszt, Johannes Brahms, Johann Strauss starší a Johann Strauss mladší. Vídeňští filharmonici patří mezi nejznámější orchestrální tělesa vůbec.
Státní opera je zaměřena na uvádení klasických děl, Volksoper nabízí širší repertoár zahrnující operetu, klasický muzikál i operu. Jako třetí operní scéna slouží od roku 2006 Theater an der Wien, kde byla v premiéře uvedena Beethovenova opera Fidelio.
Vídeň je charakterická specifickou kuchyní vzniklou v dobách mnohonárodnostní monarchie, kdy každá z národnostích menšin rozšířila zdejší jidelníček. Z Maďarska byl v upravené podobě přejat guláš, z českého prostředí, které mělo největší vliv, pocházejí štrůdl, koláče, buchty, palačinky a knedlíky. Mezi typické pokrmy patří i vídeňský řízek. Stánky na ulicích nabízejí velký výběr párků a klobás, v poslední době obohatili Vídeň Turci a Bosňáci rychlým občerstvením tureckého a arabského typu (kebab, burek, falafel).
Typický je také výskyt tržnic v ulicích i na náměstích, specializovaných zejména na prodej ovoce a zeleniny. Oblíbené jsou i bleší trhy. Zejména na turisty se zaměřuje trh Naschmarkt. Hlavní obchodní třídou je Mariahilferstraße.
Více než 4400 km značených vycházkových cest a cyklotras. Romantická městečka, vinohrady, řeky, jezera, golf, tenis, jízda na koni, aktivní a klidná dovolená.
VÍDEŇSKÁ KARTA
Zámek Schönbrunn - Barokní zámek Schönbrunn sloužil dříve jako letní císařské sídlo pro Marii Terezii či Františka Josefa I. a dodnes připomíná velikost jejich říše a moci. Jde o nejnavštěvovanější pamětihodnost města, která je povinností pro každého návštěvníka Vídně podobně jako Eiffelovka v Paříži nebo Vatikán v Římě. Nejjednoduší cesta k branám Schonbrunnu je zelenou linkou metra U4 na zastávku Schonbrunn. Celý komplex je obrovský a kromě samotného zámku a rozlehlého přilehlého parku sestává ze zoologické zahrady (Tiergarten), Muzea kočárů (Wagenburg muzeum), skleníků Palmenhaus a Wustenhaus a altánu Gloriette.
Hofburg - Palác, který je někdejším sídlem císařůj, je dnes místem, kde má svou kancelář rakouský prezident, a především místem lákajícím k prohlídce všechny návštěvníky Vídně. V současné době se v Hofburgu kromě prezidentských kanceláří nachází řada turistických lákadel. Patří mezi ně především Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, Španělská dvorní jezdecká škola, Rakouská národní knihovna, Muzeum Efezu, Přilehlé zahrady Volksgarten, Burggarten s Domem motýlů.
Katedrála ,,Dóm Svatého Štěpána“ - Dóm Svatého Štěpána se tyčí na nevelkém náměstí Stephansplatz v samém srdci Vídně. Byl postaven v gotickém stylu a jeho nejvyšším bodem je jižní věž vysoká úctyhodných 137 metrů. Severní věž nebyla nikdy kompletně dostavěna, měří jen 68 metrů a ukrývá "Pummerin" - největší ze všech 23 zvonů umístěných v katedrále. Jižní věž slouží také jako rozhledna, odkud je přehled o dění v okolí dómu i městě kolem. V podzemí svatostánku se nachází katakomby s některými méně významnými členy rodu Habsburků a biskupskou hrobkou.
Vídeňská opera- Opera ve Vídni je díky své minulosti ve světě klasické hudby uznávanou veličinou. Vždyť které jiné město než právě Vídeň se může pochlubit takovým zástupem skladatelů a umělců, kteří se stali světoznámými a k Vídni patří. Richard Strauss, Herbert von Karajan, Igor Strawinsky a mnoho dalších - ti všichni zdejší operu proslavili jako její hudební ředitelé. Z dalších není ani třeba jmenovat fenomenálního Wolfganga Amadea Mozarta, který měl jako rodilý Rakušan k Vídni také vřelý vztah. Právě on operu otevíral roku 1868 svým Donem Giovannim. Vrcholem sezóny je každý rok tradiční Ples v opeře (Opernball), který je zároveň i jednou z největších kulturních událostí v celé zemi.
Hundertwasserhaus - Budovy rakouského eko-architekta Friedensreicha Hundertwassera lákají do Vídně nejen turisty zajímající se o moderní stavitelství. Výstřední nápady tohoto umělce osloví i mnoho laiků. V metropoli je možno vidět celkem 4 budovy postavené podle jeho návrhů. Asi nejznámější z nich je Hundertwasserhaus. Nachází se na rohu ulic Löwengasse a Kegelgasse.
Hundertwasserhaus byl původně koncipován jako apartmánový dům pro sociálně slabší vrstvu obyvatel. Nakonec se však po svém dokončení v roce 1985 stal především atrakcí pro turisty a je považován za Hundertwasserovo vrcholné dílo. Je odrazem renesančně smýšlejícího umělce, který do stavby vtiskl svůj osobní vzkaz budoucím generacím. Hunderwasser nesnášel rovné linie a dokonce označil rovnou čáru za bezbožnou, jež se v přírodě nevyskytuje. Fasáda domu hraje všemi barvami. Na její výzdobu byly použity i barevné keramické kachle vytvářející různé mozaiky. Také každé okno má jiný rozměr a tvar. Dům obrůstají stromy a popínavé rostliny, zeleň je umístěna i ve vnitřních prostorách a na střeše. Zejména na podzim pak sluncem zbarvené listy dotvářejí již tak dostatečně pestrou fasádu domu. Prohlédnou si ho však můžete jen zvenčí – dovnitř se dostanou pouze nájemníci.
Zábavní park Prater - Jedním z nejproslulejších míst ve Vídni je bezprostředně i zábavní park. Nachází se ve stejnojmenném parku, který v druhé polovině 18. století založil Josef II. První atrakce však byly postaveny až o století později. Celý park je jakýsi labyrint, který nabízí až 250 různých stanovišť. Pro méně odvážné je tu mnoho klasických atrakcích, které známe např. z domácí Matějské pouti. Kasina, střelnice, řetízkové kolotoče, autíčka, menší autodráhy pro děti, různé druhy houpaček, strašidelné domy či vození na ponících. Avšak pro otrlejší je zde velký výběr nejrůznějších spíše děsivých atrakcí, které návštěvníkům přináší opravdový adrenalinový zážitek. Až se někdy člověk diví, za co vše lidé platí. Můžete sebou nechat házet na speciálních otáčidlech, vyzkoušet si megaskluzavky, nechat se vystřelit osmdesátikilometrovou rychlostí nahoru a nazpět po hlavě dolu, protočit své tělo gravitací, nechat si přitom smáčet vlasy, zkusit volný pád či neuvěřitelnou rychlost moderních autodráh.
Hlavním symbolem zábavního centra, ale i celé Vídně, je Obří kolo (Riesenrad). To bylo postaveno v roce 1897 na počest Františka Josefa, ale již také opravováno po poválečných poškozeních. Kolo dominuje svými neuvěřitelnými 61 metry a 15 kabinkami, které nabízejí unikátní výhled na celou Vídeň. Jeho velmi pomalé otáčení poskytuje opravdu dlouhý zážitek. Lístek se pohybuje od 3,50 € pro děti až po 8,50 € pro dospělé. Jízda na kole nabízí výhled na celou Vídeň a kromě klasické projížďky je také možné si pronajmout kabinu, speciálně zařízenou pro romantickou večeři.
Už jste někdy na vlastní kůži zažili, jak to vypadalo na audienci u císařovny Sisi? Nebo jaké by bylo dirigovat s Johannem Straussem valčík „Na krásném modrém Dunaji"? To všechno a mnohem víc můžete zažít při návštěvě vídeňské pobočky legendárního londýnského muzea Madame Tussauds!
Madame Tussauds Vídeň: Zde můžete hvězdy zažít na vlastní kůži!
Dobrou zábavu a množství vzrušujících zážitků nabízí světoznámý kabinet voskových figurín Madame Tussauds ve vídeňském Prátru. Celkem 67 voskových figurín přináší návštěvníkům okouzlující i překvapivé pohledy do světa celebrit.
Na celkové ploše asi 2.000 m2 se dozví zajímavé podrobnosti ze světa současných i minulých osobností filmu, televize, kultury, sportu, politiky a hudby, ze světa krásy a bohatství. O vytvoření náležité atmosféry se postarají interaktivní kulisy, které poznenáhlu vtahují návštěvníky do děje a umožní jim vypravit se do světa jejich idolů.
Můžete zde zažít, jak to vypadalo na audienci u císařovny Alžběty, zvané „Sisi“, dirigovat spolu s Johannem Straussem valčík „Na krásném modrém Dunaji“, posnídat s Audrey Hepburnovou nebo se ocitnout na jevišti spolu s Lady Gaga – každý si zde určitě najde svůj osobní voskový idol a může obdivovat jeho až neuvěřitelnou podobu se skutečnou osobou.
Vytvoření dvojnice či dvojníka z vosku trvá od čtyř měsíců až po půl roku a je výsledkem práce 20členného sochařského týmu. Samotné vplétání vlasů trvá čtyři týdny a týden zabere vytváření chrupu – každý sebemenší detail je nutno pečlivě naplánovat, aby voskový model co nejvíce odpovídal své skutečné prominentní předloze.
Všechny práce probíhají v londýnském studiu, kde má Madame Tussauds své vyhlášené hlavní sídlo.
Jako další se do vídeňského Prátru přestěhuje figurína zpěvačky a kultovní ikony Katy Perry, která se tak dostane do společnosti 28 rakouských a 39 mezinárodních hvězd.