Vorarlbersko

Vorarlberg je nejzápadnější rakouská spolková země, do které se dostanete z Prahy přibližně za 6 hodin jízdy autem. Metropolí země je Bregenz. Celé Vorarlbersko se rozkládá v Alpách na pravém břehu Rýna u východního konce Bodamského jezera. Hlavním vodním tokem Vorarlberska je Rýn. Na severu hraničí s německou spolkovou zemí Svobodný stát Bavorsko, na západě s Lichtenštejnskem a švýcarským kantonem Sankt Gallen, na jihu se švýcarským kantonem Graubündenem a na východě s rakouskou spolkouvou zemí Tyrolskem.

Vorarlberg nabízí svahy s rozmanitými terény, špičkové, moderní lanovky a vleky, spoustu přírodního sněhu. Nejznámější oblast je Lech Zürs am Arlberg. Ve Vorarlbergu najdete také nádherné výhledy na vrcholy Alp.

Vorarlbersko Vás okouzlí nejen překrásnou krajinou, ale také místní architekturou a pohostinstvím. Základním stavebním materiálem je dřevo, z něhož se staví známé rakouské salaše, které krajině dávají její charakteristický ráz. Ve velkých městech se můžete setkat také s moderní architekturou, mnoho staveb vychází z jednoduchého konceptu spojení dřeva a skla. 

Vorarlbersko je známé svou pohostinností a specialitami regionální kuchyně.  Ve zdejších hospůdkách můžete vyzkoušet například místní lahůdku „sýrový lívanec“, nazývaný jako Käsdönnala. Místní kuchaři si zakládají na používání produktů ekologického zemědělství a přípravě jídla s láskou. 

Dovolená s dětmi

Dovolenou ve Vorarlbergu si rozhodně užijí i Vaše děti. Zkušenější děti ocení lyžařské svahy pro začátečníky s mírnou obtížností. Začínající malí lyžaři se mohou naučit lyžovat a najít si spoustu kamarádů v některé z lyžařských škol. Pro děti ve věku 3 let je v lyžařské škole v Schwarzenbergu v Bregenzském lese připraven speciální individuální program, během kterého se dítěti bude věnovat zkušený instruktor. Pomocí speciální metody se děti naučí během 4 hodin sjíždět cvičný svah. Obdobnou nabídku pro děti ve věku 4 let naleznete v lyžařské škole Bödele nedaleko Dornbirnu. Pro děti ve věku od 5 let je nejlepší lyžařská škola v Klostertalu, kde se během tří dní naučí skvěle zvládat obloučky.  

Nezapomenutelný zážitek nabízí dětem lyžařské safari na Golmu v Montafonu. Pro děti je zde připraven program, během kterého je zkušený lektor vezme na svahy s hlubokým sněhem, poté děti řeší nejrůznější hádanky, poslouchají pohádky nebo grilují v lese. Cestou zpátky lyžují nebo se mohou svézt rolbou k lanovce. Dětské safari vítá děti každý čtvrtek, celodenní účast stojí 32 EUR.

Máte doma malého milovníka zvířat, zejména psů? Děti od 8 let mohou ve škole „Husky Toni“ Antona Kuttnera v Brandnertalu získat Osvědčení o způsobilosti řídit saně tažené psím spřežením. Děti se během dne učí povely a jak se k pejskům chovat. Poté si vše vyzkouší „na nečisto“. Závěrem odpoledne je praktická zkouška, kdy se dítě dostane do role mushera a na saních se psím spřežením projede vybranou trasu. 

Zajímavosti

Místní turistická centrála Bregenzerwald Tourismus organizuje celodenní pěší túry kouzelnou přírodou bregenzského lesa, během které se účastníci zastavují v nejrůznějších gastronomických zařízeních, kde v průběhu dne vyzkouší snídani, oběd a v odpoledních hodinách svačinu s moučníkem.  Pro zájemce jsou připraveny 4 trasy, které spojují pěší turistiku s kulinářskými požitky.

Pokud si chcete vyzkoušet výlet na sněžnicích, doporučujeme Vám nabídku Biosférického parku Großes Walsertal, která rovněž spojuje pěší turistiku a kulinářství. Během trasy máte k dispozici průvodce, který Vás zavede na oběd do některého z místních výborných hostinců, kde si budete moct načerpat síly na další poznávání zdejší zimní krajiny. 

Ostatní informace

Pokud byste si chtěli odpočinout od lyžování a dovolenou ozvláštnit troškou kultury, doporučujeme Vám navštívit některé z následujících míst. 
Roku 2013 bylo v Bregenzu otevřeno vorarlberské muzeum, kde se můžete podívat na  stálou expozici na téma historie a současnost země nebo některou z výměnných výstav. Ve 4. Patře najdete velký prosklený sál, který umožňuje výhled na Bodamské jezero a hory v okolí.  Muzeum Vás zaujme nejen svou nabídkou, ale také architekturou. Fasádu muzea zdobí přes 16 tisíc květů, které jsou vytvořeny otiskem PET lahve do betonu. 

Pokud se zajímáte o umění a chtěli byste navštívit nějakou výstavu, doporučujeme navštívit Bregenzský Dům umění. Zdejší galerie je považována za jednu z nejkrásnějších a největších v Evropě. Součástí galerie je tzv. KUB Aréna, kde se v průběhu celého roku konají umělecká vystoupení, diskuzní fora anebo malé výstavy.

Zájemci o historii ocení procházku malým městem Hohenems, ve kterém můžete zavítat do Židovského muzea v historické vile nebo si prohlédnout Židovskou čtvrt s původní synagogou, koncertní síní, rituální lázně nebo hřbitov.

Dokumenty ke stažení

 

Nic nenalezeno
Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.